2021. január 30., szombat
Oltás 3
2021. január 29., péntek
Oltás újra
Egyetemek magánosítása
"Senkit ne tartóztassanak le, aki szabályellenesen kinyit"... diktatúra!?!?!!
Március 1-ről / pardon "április négyről szóljon az ének...."
Doncsev András, Széles Tamás külügy?
Napi US-HU.
Gyülekeznek a fellegek a kétoldalú kapcsolatok egén. Fontos tehát, hogy a megbízható emberek megfelelő helyeken legyenek. Kaliforniában ez már megvalósult, várják a nyomáspróbát.
Doncsev András San Francisco-i konzul eredetileg jazz szakon végzett zongoristaként. A helyi magyarok már felfigyeltek rá, hiszen minden Berkeley egyetemi rendezvényen megjelenik és gondosan lejegyzi a hozzászólók véleményét, megnyilvánulásait sőt, ha az nem tetszik neki, feláll és "korrigálja" azokat.
Több, mint négy éve vezeti Magyarország Los Angeles-i Főkonzulátusát Széles Tamás, a Debrecen Televízió Kft. korábbi első embere. Itt egy 2017-es megszólalása. Ez az ember angolul vagy svédül beszél?
https://www.youtube.com/watch?v=BLTol4JVkV8
Hupikék mese
Oltás kormányrendeletre
2021. január 26., kedd
Pancho Aréna, Valton
PUSKÁS AKADÉMIA
A Pancho Arénát idén 1,8 milliárdért védi a Valton, kell is, mert olykor ezer néző is szokott benne lenni kéthetente, de inkább nyolcszáz. Meg se érezték a járványt.
Hivatalosan a duplájáért épült, amit persze senki sem vett komolyan, de ehhez képest ez egy elég magas biztosítási összeg. Aki nem tudja, mi az a Valton, a pénzmosodák között keresse. Persze értékesek a légiósok is, hiszen már legalább 20 milliárdnyi közpénz van a csapatba nyomva 2012 óta, megvették például a legdrágább albánt, Latifit úgy 250-300 millióért, a szélső jelenleg a Felcsút gyengébbik NB III-as tarcsijában küzd a szögletzászlókkal havi 9 millióért. Nem véletlenül mondom, az angol Premier Ligában a hétvégén az egyik játékos belerúgott egy szögletnél, s le kellett sántikálnia.
2021. január 25., hétfő
Táncdal- és sanzon bizottság PICSA NER
2021. január 24., vasárnap
Orosz vakcina
2021. január 22., péntek
A nap kérdése.....
2021. január 21., csütörtök
Beszótá!?! Internetes mobbing, hova megy a világ?
Orbán és a tandíj 2008 2012
2021. január 20., szerda
E-mail vicc
2021. január 19., kedd
Egyetemi modellváltás
Nagy vidéki egyetemeink "ajánlatot kaptak" hogy álljanak át alapítványi működésre. Nyilván pontosan tudják, hogy ez azt jelenti, hogy kapnak a nyakukba egy csomó, miniszteri fizetést húzó herét ("kuratórium") akik úgy fognak működni, mint egy Alkotmánybíróság. Mármint mint egy magyar alkotmánybíróság, vagyis azt csinálják, amit Orbán Viktor megüzen, ha pedig nem üzen semmit igyekeznek kitalálni, vajon mit üzenne a Doktor Miniszter Elnök Úr, ha lenne ideje a ránk a Fontos Államügyek intézése mellett.
Természetesen az alapítványi működés azt jelenti, hogy a budipapírért se Pista bácsi, a pedellus szalad ki a Metróba az egyetem furgonjával meg egy napi százezerre limitált bankkártyával, hanem az államtitkár úr unokaöccsétől fogja venni az egyetem hatszoros áron, amelyből az államtitkár úr unokaöccse megtarthat 20%-ot, a többiből meg fizetjük a helyi embereket.
Az alapítványi működés további előnye például, hogy Micsurin elvtárs, elnézést, Magyar Nemes, ha éppen a csillagvizsgálónk ERC grant esélyes programja helyett a Magyarság Szíriuszi Eredetét kutatva kívánja bámulni a fényes kék csillagot az égen, miközben hangszórókból csuvas regölés hallatszik, az ERC grant majd vár.
A rektor és dékán urak meg "komoly garanciákat" várnak és "ígéreteket" a kormánytól. Már látom a 2022-es interjúkat, ahol frissen kirúgott egykori dékánok és rektorok fognak búslakodni, hogy "volt egy tervünk" meg "komoly feltételeket szabtunk" meg "közvetítőkön keresztül maga a miniszterelnök erősítette meg".
Ugyan már, kedves rektor és dékán urak. Ezek banditák, tessék eldönteni, hogy csicskulás van vagy gerinc.
Kicsit komolyabban:
A káderképző ingatlanosai
Január első hetére már nyolc új vállalatot indított útjára a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Alapítvány. A NER káderképzőjének (HVG, 2020. október 8.) sorozatos cégalapításait az magyarázza, hogy az intézmény a tervek szerint 35-re bővíti a képzési helyek számát – minden megyeszékhelyen és további 16, magyarlakta városban indítanak
kurzusokat az általános iskola felső tagozatától a posztdoktori szintig. Így például Pelso Talentum néven hoztak létre egy Kft-t a Balaton-parti Révfülöp tízhektáros üdülőjének, kastélyának és kikötőjének kezelésére.
Az Avas Talentum Kft. a miskolci önkormányzattól megvett egykori szállodát működteti majd, részben bentlakásos kollégiumként és rendezvényhelyszínként. A Szeged latin nevét felvevő Partiscum és a győri Arrabona Talentum Kft. mellett már megalakult a pécsi Sopianae Talentum Kft. is, amely az egykori Nemzeti Kaszinó épületét használhatja. Valamennyi vállalat ügyvezetője Valentiny Pál, az MCC stratégiai igazgatója. Szombathelyen a volt Teleki Blanka középiskola lánykollégiumát szerezték meg, Zalaegerszegen az 1862-ben épült régi városházát, Szekszárdon pedig
egy kereskedelmi ingatlant. Az MCC (korábbi nevén Tihanyi) Alapítvány az egyik olyan intézmény, amelyet a parlament közérdekű vagyonkezelő alapítványnak minősített, és amelynek működését az alaptörvény módosítása szerint már csak kétharmados többséggel lehet megváltoztatni. A jövőben az alapítvány akár értékesítheti is a vállalkozását és azok vagyonát, a törvényi kikötés csak annyi, hogy a bevételt az MCC fenntartására és működtetésére kell fordítania. Az MCC a napokban írt ki tervpályázatot a Gellért-hegyen kapott ingatlanára is. A lebontandó korábbi munkásőrszékház helyére egy 200 szobás szálláshelyet, 15 apartmant, százfős előadótermet, több tucat oktatótermet, 500 fős lobbyt, fitnesz- és konditermet, valamint teremgarázst terveztetnek. A beruházást a kormány nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilvánította.
AZ MCC-t az elmúlt egy évben legalább 500 milliárd forinttal - benne Mol- és Richter- részvényekkel – stafírozta ki az Orbán-kormány. Ebből az összegből az állam a válságban megroggyant cégek mindegyikénél állni tudta volna a bérek 80 százalékát. A kabinet azonban inkább ,a jövő tehetségeit" képző intézménybe fektette a pénzt, amelynek fenntartó alapítványa vezetői között kizárólag kormányközeli személyek vannak. Az alapító Tombor András Habony Árpád barátja, az alapítvány kuratóriumának elnöke pedig Orbán Balázs, a Miniszterelnökséget vezető miniszter helyettese.
Márton Zsuzsa, a Pécsi Tudományegyetem Fizikai Intézetének docense az alábbi levelet intézte kollégáihoz az egyetemi "modellváltással" kapcsolatban:
Tisztelt Kollégák, Tisztelt Dékáni Vezetés!
Először is köszönetet szeretnék mondani a Kar vezetésének azért a tájékoztató anyagért, amit mindannyiunknak elküldtek. Tényszerű, informatív, valódi segítséget jelent a tájékozódásban. Ez az a hozzáállás, amit fájóan hiányolok a Minisztérium részéről.
A modellváltás menetrendjére vonatkozó minisztériumi tájékoztató dátumaiból világosan látszik, hogy valódi egyeztetést az egyetemi polgárokkal, kari tanácsokkal, szenátussal nem terveznek. Egy (sőt, öt) ekkora intézmény alapítói és fenntartói jogainak átadásáról úgy kívánnak február 3-án kormányhatározatot hozni (6. dia), hogy január 18-án még azt sem tudjuk, ki és milyen felhatalmazás alapján jogosult tárgyalni a jelenlegi fenntartóval a modellváltás kérdéseiről (12. dia). Hova ez a nagy sietség? Ha tisztességes és észérvekkel védhető terv létezik az átalakulásra, akkor mindenkinek érdeke, hogy azt az egyetemi polgárok széles körben megismerjék, elfogadják, javaslataikkal esetleg még jobbá tegyék. Ha értelmes célok érdekében alapvető strukturális változtatásokra van szükség, akkor a legnagyobb körültekintéssel kell megvizsgálni, hogy ennek a változtatásnak milyen közvetlen és közvetett következményei lehetnek. Úgy látom, hogy a jelenlegi helyzetben a változtatást szorgalmazóknak nemcsak, hogy nem célja ez a körültekintő vizsgálódás, hanem az erőltetett tempóval mintha épp elkerülni szeretnék ennek a lehetőségét.
A magánegyetemek létezése önmagában nem ördögtől való. De egy ország gyakorlatilag teljes felsőoktatását ilyen módon átjátszani a kormány által, nem tudjuk (csak sejtjük) milyen elvek alapján kinevezett szűk csoport kezére (5 fős kuratórium, 3 fős felügyelőbizottság egyetemenként (13-14. dia)) a köztulajdon elherdálását jelenti. Hogy a rektor esetleg tehet javaslatot kuratóriumi tagokra (13. dia), az szépségtapasznak is szánalmas. Kérdésem: Ki fogja kinevezni a rektort az új struktúrában?
A tájékoztató anyagból nemcsak a rektorválasztás szabályaira vonatkozó információk hiányoznak. Számos nagy jelentőségű kérdésről csak annyit közöl, hogy arról majd az Alapítvány Alapító Okirata rendelkezik (15. dia). 17. dia: "A Szenátusra vonatkozó sarokszabályokat az Egyetemek Alapító Okirata, valamint az új Szervezeti és Működési Szabályzat rögzíti. Ezen dokumentumok elfogadása a kuratórium hatásköre." Tehát most bólintsunk a nem magunk választotta kuratóriumra, aztán ha törvénybe foglalták, ráérünk megtudni, hogy milyen szabályok szerint működteti majd az egyetemünket? Egy a biztos, ha ez megtörténik, akkor az itt felvázolt terv szerint ezekbe a szabályokba az egyetemi polgárság már nem szólhat bele. Ahogyan a fenntartani vagy megszüntetni kívánt képzések sorsába, az épület vagyon eladásába vagy gyarapításába vagy a tandíj nagyságába sem. Például.
Persze ha úgy adódik, hogy bölcs és nemes lelkű kuratóriumunk lesz, akkor még az is megeshet, hogy önszántából ad jogokat és beleszólást az egyetem ügyeibe az egyetem polgárainak, szenátusának és egyéb választott testületeinek. De a ma, január 18-án erre semmilyen garancia nincs, és a kormány célja az, hogy mindössze három hét múlva pontot tegyen az átalakulási folyamat végére.
Kedves Kollégáim! Az ígért kétszer 15% béremeléssel még mindig méltatlanul kevés lesz az egyetemi dolgozók alapbére. Ez világosan jelzi, hogy az egyetem egyetemként való működtetését mennyire becsüli meg a jelenlegi kormányzat. Lehet persze extra feladatok elvállalásával extra jövedelemhez jutni. Ez most is így van, és talán valóban még könnyebb lenne az új struktúrában. Ha megszabadulnánk a közbeszerzési törvény értelmetlen nyűgeitől, annak is nagyon örülnénk. De megér-e ez annyit, hogy a jelenleg még közvagyont képező egyetemeket feltétel nélkül dobjuk oda egy szűk érdekcsoport kezébe? Akarjuk-e vállalni annak a felelősségét, hogy 2021 szeptemberétől Magyarországon megszűnjön az állami felsőoktatás, ami ha nem is működik optimálisan, de az irányításába egyelőre még választott vezetők és választott testületek beleszólhatnak?
Az én válaszom egyértelmű nem.
Üdvözlettel:
Zsuzsa
---------------------------
Vásárhelyi Mária:
„Einstand tesó, az van, amit akarok”
Biztosan van aki emlékszik még a rendszerváltás emblematikus eseményére, a „négyigenes” népszavazásra. 1989. november 26-án járultunk először úgy az urnákhoz, hogy döntésünknek valódi tétje volt. Négy kérdésben kellett állást foglalnunk – a köztársasági elnök választás módjáról, a munkásőrség jövőjéről, az állampárt vagyonelszámoltatásról és arról, hogy a munkahelyeken van-e helye a pártpolitikának. A népszavazást az SZDSZ kezdeményezte és a Fidesz csatlakozott hozzá. Abban, hogy a politikának semmi keresnivalója nincs a munkahelyeken, 1989-ben a szavazók 95 százaléka egyetértett. Ez a volt az SZDSZ és a Fidesz első közös akciója, amelyet siker koronázott.
Mindez most azért jutott eszembe, mert amiről a rendszerváltás idején még teljes társadalmi konszenzus volt, az az elmúlt 10 évben a visszájára fordult, amit most a leglátványosabban a felsőoktatási intézmények strukturális átalakításnak csúfolt einstandolása jelez. Az ugyanis, hogy most az egyetemeket un. közhasznú- valójában magánalapítványokba szervezik ki, amely alapítványok vezetőit korlátlan időre a jelenlegi hatalom nevezi ki, nem szól másról, mint a felsőoktatás teljes politikai és gazdasági megszállásáról. Ezek az intézmények többnyire jelentős ingatlanvagyonnal is rendelkeznek, ami nyilvánvalóan vonzó a kormánypártok körül legelésző, egyre nagyobb és egyre kielégíthetetlenebb étvágyú oligarcháknak, ám a „strukturális átalakításában” ez csupán másodlagos szerepet játszik.
Meggyőződésem szerint a legfontosabb cél a felsőoktatás ideológiai megszállása, mégpedig azért, mert a kormánypártok vezetői úgy gondolják, hogyha megszerzik a befolyást az egyetemek felett, akkor hosszabb távon elérik, hogy a napjainkban inkább liberális beállítottságú és többségében az autonómiájához ragaszkodó értelmiséget lecseréljék egy átmosott agyú „Fidesz hű” elitre. Tudjuk, hogy a Fidesznek éppen a legmagasabban képzettek körében a legalacsonyabb a támogatottsága és erre gondolják gyógyírnak az egyetemek ideológiai megszállását. Ezt példázza az SZFE esete is, ahol az ingatlanvagyon megszerzése csak mellékes hozadéka volt az intézmény kivéreztetésének, a cél valójában az egyetem ideológiai megszállása, a vezetők és az oktatói kar pártkatonákra történő lecserélése volt. Mert még mindig azt gondolják, hogy a művészet ugyanúgy működik, mint a propaganda; ha sokáig és sok helyen ugyanazt az álszent, népiesch giccset nyújtják a közönségnek, akkor erre váltanak jegyet a moziba- és színházba járók, pedig tanulhattak volna a kurzusfilmek a Nemzeti- vagy az Újszínház példájából, hogy nem ez történik, hanem az emberek egyszerűen nem vesznek jegyet.
A kuratóriumoknak ugyanis nemcsak a gazdasági, hanem az oktatással összefüggő tartalmi kérdésekben is döntő szava lesz. Ők dönthetnek szakok indításáról vagy megszüntetéséről, kinevezésekről, kutatási irányokról. Így azután – a gender elmélet és a társadalmi nemek oktatása után - mindenféle nehézség nélkül megszüntethetik az összes olyan „imperialista áltudományos” szakot, amely például a társadalom vagy a személyiség analitikus megismerését szolgálja, és helyet adhatnak az összes hagymázas, áltudományos ostobaságnak. Lesz majd magyarság- és kipcsak kutató képzés, hun-magyar származás analitika szak és előbb-utóbb napirendre kerül a Darwinizmus kritikája is.
Mindemellett persze – ahogyan az MTA esetében – úgy itt is, komolyan esnek a latba az anyagi szempontok is. Nem véletlen, hogy éppen azokat az egyetemeket kívánják „strukturálisan átalakítani”, amelyek az elkövetkező években Uniós pénzesőre számíthatnak. Azok a kuratóriumok, amelyekben kizárólag fideszes pártkatonák ülnek, egészen biztos, hogy olyan döntéseket fognak hozni a közbeszerzésekről, a források elosztásáról, ami elsősorban nem a felsőoktatás, hanem a párt „gazdasági holdudvarának” érdekeit szolgálja.
Hogy mindez nem szól másról, az kiderül abból is, hogy lényegében a szerkezeti átalakításra vonatkozó egyetlen kérdésre sem kapnak választ az érintettek, nyilván azért, mert a kormánynak halvány fogalma sincs arról, hogy mi fog történni az egyetemeken azután, hogy megszállták ezeket. Csak annyit tudnak, hogy az intézmények autonómiáját, ideológiai semlegességét fel kell számolni.
Én egész életemben egyetlen munkahelyeken dolgoztam, amelynek csak a neve és fenntartója változott gyakran. Az utolsó 20 évben egy un. egyetemre kihelyezett akadémiai kutatócsoport volt a munkahelyem, amely egyszerre tartozott az MTA és az ELTE alá. 2011-ben a munkahelyi főnököm, megérezve az idők szavát gyorsan és röviden megszabadult tőlem, mert úgy gondolta, hogy ebben a fideszes érában nem sok szerencsét hozhat neki, ha kiderül, hogy én is a beosztottai között vagyok. Akkoriban ez nagyon súlyosan érintett, hiszen szeretem a szakmámat és mivel megvan a megfelelő tudományos fokozatom, mind a mai napig dolgozhatnék kutatóként és oktatóként. Nem volt felemelő érzés a munkanélküli központba járni egy évig, bár kétségkívül sok tanulsággal járt. Visszatekintve azonban az elmúlt 10 évre, ma már azt gondolom, hogy jobban jártam a kirúgásommal akkor is, ha senki nem akarta, hogy jól járjak. 2010 óta ugyanis annyi méltánytalanság, megaláztatás, gyötrés, tehetetlen düh jutott osztályrészül az autonómiára és tudományos szabadságra vágyó oktatóknak és kutatóknak, amelyekből örülök, hogy kimaradtam. És mélyen együtt érzek mindazokkal, akikre egy még sanyarúbb jövő vár.
Magyarországon nem történik más, minthogy egyszerűen lefejezik az értelmiséget, olyan felülről vezényelt elitcserét hajt végre a hatalom, amelynek eredményeként szép lassan mindenki elmenekül a tudományos és oktatói pályáról, akinek nincs kedve ahhoz, hogy feladja autonómiáját, integritását, szakmai elképzeléseit. Ezt hívják kontraszelekciónak; amikor nem számít a tudás és a teljesítmény, hanem kizárólag a párt iránti lojalitás. És ennek már számos látványos eredményét dokumentálhatjuk. Amikor egy Maróth Miklós lehet az akadémiai intézeteket integráló szervezet vezetője, Mocsai Lajos ül a rektori konferencia tagjai között és Szíjjártó Péter lesz egy egyetemet irányító kuratórium tagja, akkor nyugodtan kijelenthetjük, hogy a kultúrára és tudományra mért átok beteljesült. Kulturális ellenforradalom zajlik, amelynek eredményeként a független értelmiség helyét fokozatosan átveszik a párthű vazallusok. Aki tud, elmenekül az országból, akinek erre nincs lehetősége, az pályát változtat, vagy kilép az állami szférából.
És egyre inkább kontraszelektálódik a diákság is. Hiszen ezekbe a felsőoktatási intézményekbe a mainál is kevesebb eséllyel fog bekerülni egy szegénysorból származó, tehetséges fiatal, a középosztály pedig, a jelenleginél is nagyobb erőfeszítéseket fog tenni annak érdekében, hogy gyermekeit külföldi egyetemekre jutassa. Ez pedig az ország jövőjére nézve is tragikus. Hiszen napjainkban, amikor már Orbán Viktoron kívül mindenki tudja, hogy nem munka- hanem tudásalapú társadalomban élünk és csak azoknak a nemzeteknek van esélyük arra hogy versenyben maradjanak, amelyek minden erőforrásukat a tudás, a tehetség és a kreativitás kibontakoztatására fordítják, azaz ország, amely tehetséggondozás helyett a tehetségektől való megszabadulásra fordítja erejét jóvátehetetlenül a perifériára sodródik és végérvényesen leszakad.
A felsőoktatás statáriális szerkezeti átalakításának azonban van egy rejtett üzenete is. Azt jelzi, hogy Orbán Viktor ma már számol azzal, hogy esetleg elveszítheti a 2022-es választásokat, és arra az időszakra is készül, amikor ismét ellenzékben fog politizálni. Úgy képzeli, hogy a gazdaságosan működtethető egyetemek fideszesítésével egyrészt bőségesen folyó bevételi forráshoz juthatnak oligarchái, másrészt ideológiai befolyása alatt tarthatja a felnövekvő értelmiséget. Ebben az elképzelésben kétségkívül lenne egy megnyugtató elem, nevezetesen, hogy kalkulál a bukással, tehát nem akarja erőszakkal megtartani a hatalmat. Másrészt azonban a folyamatosan zajló radikális strukturális átalakítások, amelyek egyetlen területen sem szólnak másról, mint a Fidesz gazdasági hatalmának és politikai befolyásának bebetonozásáról, azt jelentik, hogy hiába győz esetleg az ellenzék a választásokon, azonnal kettős hatalom fog kialakulni, ahol az erőforrások döntő része felett akkor is a Fidesz fog rendelkezni, ha már nem lesz hatalomban. Éppen úgy, ahogyan ez 2006 után történt. Az ellenzéknek tehát nemcsak a választásokra kell felkészülnie, hanem arra is, hogy hogyan fogja visszaszerezni a tényleges hatalmat jelentő erőforrásokat.
Övék minden
25 éves csúcson van az államadósság
2021. január 13., szerda
Takarodó!
2021. január 12., kedd
A fociválogatott nyerte a 2020-as év csapata díjat
A világ vicce
https://24.hu/sport/2021/01/11/ev-sportoloja-2020-gyoztesek/
A világ vicce, hogy az a fociválogatott nyerte az év csapata díjat, ami épp becsusszant az EB-re, harminckettediknek az 55 ország közül, megverve végül az utolsó pillanatban egy 300ezres népességű kőszikla szigetecskét. A világ vicce, hogy a második egy összevásárolt focicsapat lett, ami pofozógépnek és tölteléknek volt jó a BL csoportban. Magyar focista csak mutatóban volt benne. Na és ki a harmadik? Csak a harmadik?
Az Európa-bajnokságot megnyerő vízilabda válogatott. Mondom megnyerő!
Nem a selejtezőket, hanem magát a pálmát, kupát, aranyat nyerő csapat.
Európa-bajnok!
Mi ez ha nem szervilizmus? Mi ez ha nem dörgölődzés? Mi ez ha nem benyalás? Mi ez, és kimondom, ha nem csaucseszkusizmus?
A dagadt kocafocista örülhet.
Mindenki más szégyellheti magát...
2021. január 11., hétfő
Sükösd Miklós:KÉSZÜLJÜNK-E ORBÁN ERŐSZAKOS PUCCSÁRA AZ ELLENZÉK GYŐZELME ESETÉN?
Sükösd Miklós:
KÉSZÜLJÜNK-E ORBÁN ERŐSZAKOS PUCCSÁRA AZ ELLENZÉK GYŐZELME ESETÉN?
A washingtoni Capitolium erőszakos elfoglalásáról szóló híreket nézve sokunknak eszünkbe jutott: vajon Orbán is megpróbálja majd ugyanezt, ha jövő áprilisban elveszíti a választásokat? Trumphoz hasonlóan Orbán is feltüzeli és rohamra ösztökéli majd fanatikus híveit? 2022-ben megint a tévéostromhoz hasonló erőszakos jeleneteket kell majd látnunk Budapesten? A kopaszok - Kubatov ökleként – a hatalmi központokban vagy az utcán zúznak majd, hogy felül lehessen írni a demokratikus ellenzék győzelmét?
Attól tartok, hogy nem zárhatjuk ki ezt. Sőt, sajnos ennél is rosszabb a helyzet.
Orbán ugyanis sokkal alaposabban és alattomosabban próbálja végrehajtani a puccsot, mint amerikai barátja. Az elmúlt 10 év során lényegében alkotmányos, lopakodó puccsot hajtott végre. Az antidemokratikus államcsíny munkájának nagy részét mára már elvégezte. Ennek betetőzése lenne a választás elcsalása, a harcias Fidesz-fiúk, esetleg a fegyveres erők bevetése jövő áprilisban.
AZ AMATŐR ÉS A PROFI PUCCSISTA
Trump amatőr, Orbán profi puccsista. Trumpot elsősorban gigantikus narcizmusa, a beteg elme sértettsége fűti. Ezért nem tudja elviselni a választási vereséget. (“Mi történik, ha egy narcisztikus veszít?” Ez a tavaly októberi cikk pontosan megjósolja Trump várható pszichológiai reakcióit. Úgy, ahogy valóban bekövetkezett:
https://www.salon.com/2020/10/28/trump-narcissism-psychology-election-loss-pathology-personality-disorders/?fbclid=IwAR3THqflr3Dea0HWSB0ASfVPVwAtBP8GTjOh5a4g_N11FsowsLDTu0UXEzs
Trump nem dolgozta ki az antidemokratikus hatalomátvétel reális stratégiáját. Az őt imádó tömeg, miután január 6-án sikerrel elfoglalta a Képviselőházat és a Szenátust, nem tudott magával mit kezdeni iránymutatás és akcióterv híján. A hatalom központjába betörő, ordítozó lázadók szervezetlenül téblábolni kezdtek, aztán fényképezkedtek, végül tétlenül leültek. Aztán pár óra alatt könnyen kisöpörték őket.
Trump elsősorban a választási veresége óta eltelt néhány hét alatt próbálta gyorsan elérni azt, ami Orbánnak szívós munkával 10 évig tartott. A diktatorikus fordulatot, amely felülírja a választások eredményét, tágabb értelemben pedig a képviseleti demokrácia rendszerét. A cél érdekében Trump hosszú hazugságkampányt folytatott, hogy bemocskolja a választásokat. Perek tucatjait indította a választásokról különböző államokban, mondvacsinált okokkal, bizonyítékok nélkül. Repubikánus politikusok és a választásokért felelős állami tisztviselők sorát zsarolta, fenyegette és kérlelte a törvényszegésre (mindkét pártból). Az utolsó napokban végül Pence alelnököt próbálta rábírni, hogy alkotmányellenesen akassza meg az elektori szavazatok számlálását. Amikor végül minden más eszköze hiábavalónak bizonyult, fanatikus tömeget mozgósított a Capitoliumba. (Itt a Válasz Online remek összeállítása arról, mit művelt Trump az elmúlt hónapokban, amióta elvesztette a választást:
https://www.valaszonline.hu/2021/01/07/donald-trump-egyesult-allamok-washington-ostrom-elemzes/
Az erőszakos ostrom eredménye: öt halott (egy rendőr és négy tüntető), sok sérült. És az USA hatalmi presztízsének elképesztő leértékelődése a világban. De az amerikai demokratikus rendszer stabilan áll, és éppen most seprűzi ki magából Trumpot.
Orbán kiindulása hasonló: ő is beteg hatalomfüggő. A szórakozott Trumptól eltérően viszont módszeresen, stratégiai fegyelemmel próbálja magát bebetonozni a hatalomba már megválasztásától, 2010-től kezdte. Orbán stratégiai terve már a kezdetektől az volt, hogy az alkotmányos demokráciát hibrid rezsimmé, választási tekintélyelvű állammá alakítsa át, amelynek csúcsán élete végéig, leválthatatlanül csücsülhet.
A rendszer átalakítását Orbán a médiatörvénnyel kezdte, amely biztosította számára a közmédia és a hírszolgáltatás pártállami ellenőrzését. A médiarendszert így erőszakos propagandaállammá alakította. Ezzel a demokrácia leépítésének minden további lépéséről el lehetett terelni a figyelmet. Cenzúrázni lehetett a maffiállam korruptságáról szóló híreket is. A propagandaállam csúcsrajáratott kampányokkal fedte mindezt. Orbán elképesztő mennyiségű propagandaszövege (évértékelők, tusnádfürdői, március 15-i beszédek, pénteki rádióinterjúk, stb.) és a folyamatos kampányok „nemzeti konzultációk” stb. hatékonyan keltettek félelmet követői körében. Orbán ezután sikerrel mozgósított a híveit a fenyegetőnek festett ellenségek, a migránsok, Soros, a demokratikus ellenzék, "Brüsszel", a romák és a melegek ellen.
A szabad médiarendszer a demokrácia immunrendszere, védekező mechanizmusa. A független médiumok legyilkolása (az Origótól és a TV2-től a Népszabadságon át a megyei napilapokig és az Indexig) a demokratikus védekezőrendszer központjainak stratégiai kiiktását jelentette.
Az alkotmányos puccs, a NER kiépítése hosszú stratégiai folyamatként zajlott. Orbán sokszor megváltoztatta az alkotmányt. Salátatörvényekbe rejtve, a jogot fegyverként használva számtalan területet alakított át saját érdeke szerint – például a választójogot, többször is. Megváltoztatta a bíróságok rendszerét. Számtalan kulcspozícióba saját emberét ültette.
A gazdaság jelentős részét újraosztotta vazallusainak (beleértve a kereskedelmi médiát, a bankokat, az energiaszektort stb.). Jelenleg már ”a 14. gazdasági ágazatot kezdi einstandolni. Tíz év alatt tucatnál is több ágazat tulajdonviszonyaiba nyúlt bele az Orbán-kormány, hogy vagyonossá tegye híveit, és ezzel bebetonozza a Fidesz regnálását. Az alaptörvény sérelme nélkül ez aligha történhetett volna meg.”
https://hvg.hu/360/20210107_Fele_se_barati_szeretet
Orbán jelentős mértékben, egész szerkezetében tolta el Magyarország politikai, gazdasági és jogi működését az önkényuralom irányába. A tényszerű folyamatokra, valós működésre gondolok, nem pedig a papíron leírt, elvont elvekre. E strukturális változások egyike sem történt meg Trump hatalmának négy éve alatt. Trumpnak nemcsak a valódi 2020-21-s államcsínyre, hanem a fokozatos önkényuralmi átalakulásra sem volt mesterterve. És minden kísérletének ellenállt maga az amerikai demokratikus rendszer.
Trump elnöksége alatt az USA-ban megmaradt a hatalmi ágak függetlensége. Függetlenek maradtak a bíróságok. El is utasították Trump mondvacsinált, nevetséges kereseteit. Független maradt a média. Még a Trumppal rokonszenvező Fox News is viszonylag objektíven kezdett jelentéseket adni onnan kezdve, hogy Trump nem ismerte el a választási vereségét. A Capitolium ostroma óta egymás után tiltják le Trump fiókjait az online és társasmédia cégek is, arra hivatkozva hogy nyilvánvaló és azonnali veszélyt jelentenek az erőszakra tüzelő üzenetei. (“Clear and present danger – ez jelenti Amerikában a szólászabadság alkotmányos határát.) És természetesen szóba sem kerülthetett a gazdaság leuralása, einstandolása, a joguralom letaposása.
A választások elvesztése óta viszont Trump egyre inkább maffiafőnökként viselkedik. Üzemszerűen zsarol, fenyeget, erőszakot szít. (A CNN tényöszeállítása Trump Tony Soprano-féle eljárásairól:
https://edition.cnn.com/2021/01/05/politics/trump-2020-election-delusion/index.html
Maffiamódszerekkel azonban nem lehet egy demokráciát irányítani. Ez a demokrácia négy év után kidobja magából a maffiavezért, hiába próbál a hatalomban maradni.
Orbán azonban nemcsak maffiafőnökként viselkedik, hanem részben már sikerrel maffiaállammá alakította egész Magyarországot. Ahol a beosztott hatalmi pozíciókban már a legtöbb helyen saját lekötelezettjei, a maffiacsalád tagjai ülnek.
LOPAKODÓ PUCCSBÓL ÉLES PUCCS 2O22-BEN?
Az államcsíny vagy puccs klasszikus meghatározása erőszakos hatalomátvétel a szélesebb néprétegek részvétele nélkül, általában erőszak, sokszor a fegyveres erők alkalmazásával. A puccs során egy szervezett csoport ragadja meg a hatalmat alkotmányos, törvényes megoldások nélkül és a többség akaratától eltérően.
Fennáll-e annak a veszélye, hogy Orbán az eddigi lopakodó puccsot éles puccsal fejezi be jövő tavasszal? Hogy a választások elvesztése után mozgósítja a kopasz bandáit és a fegyveres erőket?
Úgy látom: a kopasz Fidesz-fiúkat bármikor mozgósítani tudja. És megvan a kockázata, hogy a fegyveres erőket is.
Hogyan értékelhetjük a TEK és a hadsereg bevethetőségét Orbán érdekében az elvesztett választások után? Két szavahihető, demokratikus elkötelezettségű szakértőtől idéznék itt.
A Magyarország-szakértő Kim Lane Scheppele,a Princeton Egyetem jogászprofesszora szerint “a magyar kormány az eredetileg a terrorizmus ellen létrehozott Terrorelhárítási Központot két év alatt titokban félelmetes, szinte ellenőrzés nélkül működő rendőri-titkosszolgálati szervvé tette. …
A TEK egyre inkább a miniszterelnök magántitkosszolgálatává válik, ami máris Orwell-i hatalmat birtokol, mivel gyakorlatilag ellenőrzés nélkül hajthat végre titkos megfigyelést és folytathat titkos adatgyűjtést bárki ellen.
Orbán az EU soros elnökségével járó biztonsági feladatokra hivatkozva alapította meg a szervezetet 2010 szeptemberében. Élére személyi testőrét nevezte ki, majd nagy törvénymódosító csomagokba rejtett, szinte észrevétlen módosításokkal átszabták az eredetileg tisztán terorrelhárítás jelszavával létrehozott szervezetet kontroll nélkül működő komplett titkosszolgálattá.
A TEK-et Orbán a neki alárendelt belügyminiszteren keresztül személyesen irányíthatja. A vonatkozó törvénymódosításokat - szándékosan - vastag törvénymódosító csomagokban rejtették el. … Lényegében a rendőrségi törvény két módosításával hozták létre a kontroll nélkül működő, félelmetes jogosítványokkal bíró magán kémhadsereget. …
A TEK egyszerre rendőrség és titkosszolgálat. Rendőri szerepében azokkal szemben léphet fel, akik terrorfenyegetést jelentenek, de joga van a közrend megzavarására alkalmas bűncselekmények, illetve veszélyt jelentő személyek ügyében is nyomozni. A TEK egyszerre rendőrség és titkosszolgálat: csak akkor köti bírói engedély, ha éppen rendőri szervként cselekszik. Ha viszont éppen titkosszolgálati minőségében akar megfigyelni valakit, már csak a miniszteri bólintásra van szüksége.”
https://index.hu/belfold/2012/04/20/orban_szemelyes_titkosrendorsegerol_ir_a_new_york_times
A TEK tehát gyakorlatilag Orbán fegyveres testülete, magánhadserege. 2010-es felállítása és azóta tartó folyamatos felfegyverzése Orbán személyes érdekében történt. A TEK felügyelete Pintér Sándorhoz tartozik. Az Orbán-rendszerben 2010 óta folyamatosan Pintér a belügyminiszter, már a harmadik kormányban. 2018-tól ő a nemzetbiztonságért felelős miniszterelnök-helyettes is. Pintér különös módon kulcsszerepet kapott a járványidőszakra hivatkozva az egészségügy irányításában is.
Milyen szerepet játszana, hogyan viselkedne Pintér Sándor belügyminiszter, ha az ellenzék megnyeri a választást, de a hatalomátadás időszakában Orbán - Trumphoz hasonlóan - nem fogadja el a vereséget? Milyen parancsot adna Pintér a rendőrségnek és TEK-nek, ha az Orbánt támogató szélsőjobboldaliak betörnek a Parlamentbe vagy más hatalmi központokba? És milyen parancsot adna Pintér, ha ellenzéki tömegtüntetések követelik a megnyert választás tudomásulvételét és az új kormány megalakítását?
Ezek a mai amerikai helyzetnek megfelelő logikus, párhuzamos hazai kérdések. (Pintér életútjáról lásd a PARTIZÁN összeállítását: https://www.youtube.com/watch?v=GjeFITONhlM...)
Ugyanezeket a kérdéseket kell feltennünk a hadsereg bevethetőségével kapcsolatban.
A katonai diktatúra lehetőségére, sőt már mai tényszerű előkészítésére figyelmeztet többek között Vörös Imre jogászprofesszor, az Alkotmánybíróság volt tagja, az MTA tagja:
“Látható: a járvány csak ürügy.
A törvényesség látszatába burkoltan, a joggal mint tekintélyes társadalmi intézménnyel módon visszaélve valójában a kormány olyan alaptörvény-ellenes jogi eszközt kreált magának, amellyel a nyílt katonai diktatúra „gombnyomásra” aktiválható – amint ezt az utcákon nyomban megjelenő páncélos járművekkel támogatott géppisztolyos járőrök bizonyították is.
A kormány el van szánva minden fegyveres testületnek belföldön, a civil lakosság elleni bevetésére, ha érdekei ezt kívánják. A társadalom pedig itt áll fegyveresekkel körbevéve – puszta kézzel.
A fegyveres testületek parancsnokainak azért jó lenne észben tartani: egy lőparancsot könnyebb kiadni, mint visszavonni. Lehet, hogy a közvélemény lassan hozzászokik a különleges jogrend vagy klónja, az egészségügyi válsághelyzet állandósulásához – 2021 végéig, és tovább… Ahhoz, hogy az a normális, ami nem normális.”
https://nepszava.hu/3105326_voros-imre-az-a-normalis-ami-nem-normalis
.. Vörös Imre hosszabb tanulmánya "Különleges jogrend katonákkal – mindörökké?" címmel a katona diktatúra lehetőségéről:
http://ekint.org/alkotmanyossag/2021-01-07/voros-imre-kulonleges-jogrend-katonakkal-mindorokke
KÉSZÜLJÜNK – A MEGOLDÁSOK KERESÉSE
A diktatórikus hatalomátvétel kísérlete a szélsőjobboldali populizmus logikus következménye. Erre vezet ennek a politikai stílusnak a harciassága, a céltáblaként kezelt ellenségek iránti gyűlölete. A kizárólagosság követelése és a demokratikus ellenfelek megvetése. Az, hogy a szélsőjobbos populisták a parlamenti demokráciát alacsonyabbrendűnek látják a maguk vezérkultuszánál. És ide vezet a Vezér és a nép akaratának mesterséges azonosítása is.
Trump és Orbán ráadásul nemcsak politikai irányultságukban, hanem személyiségükben is hasonlítanak. Mindketten szélsőjobbos populisták és a hatalmi droghoz szokott függő személyiségek. Orbán viszont összehasonlíthatatlanul jobban áll a puccs előkészítésében. Félig már végre is hajtotta.
Fel kell készülnünk arra, hogy a demokratikus ellenzék győzelme esetén Orbán és szövetségesei minden lehetséges eszközzel be akarják fejezni az antidemokratikus puccsot, és szabotálni fogják az új kormány megalakítását. Ennek több előrelátható eszközéről írtam a múlt heti Vírusnapló posztomban. (Ide tartozik a Fidesz-közeli cég által üzemeltetett, megkérdőjelezhető választási szoftver használata. A várható propagandaháború, alkotmányos és jogi problémák. Az állami vagyon mai kijátszása, az ellenzéki önkormányzatok kiéheztetése, stb. Ld.: HARCOLÓ MAGYARORSZÁG AZ O1G-TŐL A SIKERES FORRADALOMIG. 2020. január 3.
https://www.magyartukor.online/virusnaplo/category/Sükösd+Miklós
Fel kell készülnünk a zavargásokra, a futballhuligánok, illetve a fegyveres erők mozgósítási szándékára is Orbán érdekében a választási győzelem után.
Tegyük fel, hogy győzünk jövő tavasszal. Erre megvan az esélyünk. A rezsim minden erőfeszítése, minden antidemokratikus nehezítés ellenére már ma is nagyjából kiegyenlítettek a népszerűségi erőviszonyok. A győzelem lehetséges, ha az ellenzéki pártok időben programot adnak, eredményesen befejezik az előválasztásokat, és népszerű ellenkormányt alakítanak. És mindezt minél gyorsabban teszik, hogy maradjon idő a program és a jelöltek megismertetésére, a kampányra.
Az Orbán-rezsim leváltása nem egyszeri cselekedet, hanem folyamat. Feltételezhetjük, hogy a bukott rendszer nem fogja könnyen megadni magát.
A választási győzelem az első, könnyebb lépés lesz a demokratikus rendszerváltás folyamatában. A neheze a győzelem után kezdődik majd. A feladat nem lehetetlen, és pozitívan kell hozzáállnunk. A reális helyzetértékelés a hatékony stratégia alapja. Nem kell megijednünk vagy lemondanunk az ellenzék támogatásáról. Sőt, éppen a feladatok valós értékelése lehet az elszánásunk alapja.
A választás utáni helyzetről, a rendezett, békés hatalomátadás lehetőségéről, a politikai és jogi megoldások kereséséről el kell kezdenünk a nyilvános vitát -- a pártok, a civilek és a fegyveres erők képviselőinek részvételével.