2015. november 5., csütörtök

Gyermeknek adható "ajándékok"

1. Pozitív megerősítés
Néha egy megerősítő szó is elég, hogy egy egész élet megváltozzon tőle. Légy hát biztos abban, hogy a gyereked tudja, milyen nagyra becsülöd őt, és persze ezt fejezd is ki minden egyes alkalommal felé, amikor csak tudod.

2. Puszik és ölelések
Talán láttál már olyan szülőt, aki azt mondja a gyerekének: „túl nagy vagy ahhoz, hogy puszit kapj”. Ugye, te is dühös voltál rá?! Tudd, hogy a gyereked soha nem túl nagy ahhoz, hogy fizikailag is kifejezd számára, mennyire szereted, becsülöd, és milyen nagyra tartod. (Ha ő kéri, hogy ne puszilgassák, az más.)

3. Közös étkezések
Amikor együtt eszünk, akkor általában olyan dolgokról is szót tudunk ejteni, melyekről máskor nem. Az a család, amelyik együtt eszik, jó eséllyel együtt is marad.

4. Humorérzék
Nevess együtt a gyerekeiddel! Az ő örömükre… és a sajátodéra.

5. Képesség arra, hogy bármiben megláthassa a szépet
Segíts a gyerekednek abban, hogy megtalálja a szépet bármiben… és bárkiben, akivel találkozik.

6. Lehetőség a hibázásra
A gyerekek gyerekek. Ettől olyan szórakoztatóak… és persze emiatt igénylik a türelmedet is. Adj a gyerekednek lehetőséget arra, hogy felfedezze a világot, megtapasztalja azt, és persze arra is, hogy ne legyen tökéletes.

7. Állandóság
A család és az otthon állandósága az az alap, amire a gyerekek az életük hátralévő részét építeni tudják. Tudniuk kell, hogy hol van a helyük a családban, kiben bízhatnak meg, és ki az, aki törődik velük.

8. A vágy arra, hogy nagy dolgokat vigyenek véghez
Bátorítsd a gyerekedet arra, hogy merjen nagyot álmodni! Cserébe többet érhet el, mint amit valaha is lehetségesnek gondolt volna… és valószínűleg annál is többet, mint amit te lehetségesnek gondoltál.

9. Idő

Az idő egy olyan ajándék, amit soha nem vehetsz vissza, és amit soha nem adnak vissza. Szóval, gondold meg jól, hogy kire (vagy mire) áldozod!

10. Osztatlan figyelem
Talán semmiségnek tűnik, de nagyon fontos. Mindig figyelj rájuk, és ne hagyd, hogy a külső dolgok közbeszóljanak, ha a gyerekeddel vagy!

11. Együttérzés
Az élet nem habos torta. Ha rossz dolgok történnek, vagy nem felénk lejt a pálya, akkor is fontos, hogy a gyereked érezze a támogatásodat. Így később ő is együttérzést tanúsít majd mások iránt.

12. Megelégedettség
Általánosnak mondható, hogy folyton többet akarunk annál, mint amink van. Ezért is nagy kincs, ha a gyerekedet megtanítod arra, hogy elégedett legyen azzal, amije van.

13. Kíváncsiság
Tanítsd meg a gyerekedet kérdezni! A „hagyd már abba a kérdezősködést” az a mondat, ami egyetlen szülő száját soha nem hagyhatja el.

14. Eltökéltség
Abban, hogy ki mennyire sikeres, általában az a döntő: mennyire akarja azt. Az eltökéltség valami olyan, amivel már ma hozzásegítheted a gyerekeidet a jövőbeni boldogsághoz.

15. Fegyelem
A fegyelem szabályokat jelent és következetességet. Alapvetően pozitív és megerősítő, nem pedig büntető. A gyereknek meg kell tanulnia, hogyan viselkedjen másokkal, hogyan érhet el eredményt, hogyan valósíthatja meg az álmait. A fegyelem révén megtanulhatja, mit kell és mit lehet megtennie.

16. Bátorítás
A szavaknak erejük van. Szárnyakat adhatnak egy gyereknek, de össze is törhetik őt. Úgyhogy gondosan válogasd meg, mit mondasz neki.

17. Alkotóvágy
A XXI. században az internet korában, aki alkotni szeretne, az nyugodtan alkothat. A világnak pedig még több alkotóra van szüksége.

18. Nagyvonalúság
Bánj nagyvonalúan a dolgaiddal, hogy később majd ő is nagyvonalúan bánjon a sajátjaival.

19. Spiritualitás
A gyerekeknek tudniuk kell, hogy nem csak húsból és vérből vagyunk. Van lelkünk, szívünk, gondolataink, akaratunk és persze hitünk.

20. Őszinteség és becsületesség
Az a gyerek, aki fiatal korában megtanulja az őszinteséget, később felnőttként is könnyebben lesz őszinte másokkal. Ez pedig azt jelenti, hogy jobban fog aludni, jobban élvezi az életet, és jobban érzi magát másokkal.

21. Remény
Hinnünk kell abban, hogy a dolgok jobbá válhatnak! Ez erőt ad nekünk és kitartást. Segíteni fog minket abban, hogy túljussunk az élet nehezebb szakaszain.

22. Képzelőerő
Amit az elmúlt 20 évben megtanulhattunk, az az, hogy az élet minden egyes nappal gyorsabban és gyorsabban változik. A világ holnap teljesen más lehet, mint amilyen ma volt. És azok, akiknek van képzelőerejük, nemcsak megélik ezeket a változásokat, de létre is hozzák.

23. Tudatosság
A tudatos élet és a tudatos szülői viselkedés nagyon fontos. Néha le kell lassítani, és át kell gondolni, kik is vagyunk, merre is haladunk. És ezt meg kell tennünk a gyerekeinkkel kapcsolatban is.

24. A tanulás szeretete
A tanulás öröme nem ugyanaz, mint jól teljesíteni az iskolában az ötösért, vagy a tanár kedvében járni. Ha olvasunk, kérdezünk, elemzünk, magyarázunk, az maga a tanulás.

25. A természet tisztelete
Az a gyerek, aki megtanulja tisztelni és szeretni az őt körülvevő természetet, meg is tudja védeni. A szülők gyakran kérik a gyerekeket, hogy tartsanak rendet a szobájukban. Miért nem kérjük meg őket arra, hogy a szobájukon kívül is tartsák rendben és tisztán a környezetüket?

26. Lehetőségek
A gyerekeknek szükségük van arra, hogy lehetőséget kaphassanak az új dolgok megtapasztalására azért, hogy rájöjjenek, mi az, amit szeretnek, és amiben örömüket lelik. Mindehhez nem is kell igazán sok pénz a közkeletű véleménnyel szemben.

27. Optimizmus
A pesszimizmus nem tudja jó irányban megváltoztatni a világot. De az optimizmus igen.

28. Büszkeség
Ünnepeld az élet apró eredményeit! Aztán lehet, hogy idővel ezekből az apró sikerekből lesznek az igazán nagy áttörések.

29. Küzdelem a békéért
A béke egy világméretű cél, ezért könnyen gondolhatjuk, hogy kívül esik a hatáskörünkön, és semmit nem tudunk tenni érte. Pedig nem így van: kezdd el a saját környezetedben azokkal az emberekkel, akik körülötted élnek!

30. Önbecsülés
Azok az emberek, akik ismerik önmagukat, jó eséllyel magabiztosak, és megtanulják saját magukat értékelni, becsülni. Aztán pedig felnőttként is jobban becsülik a saját értékeiket – akkor is, ha senki más nem tesz így.

31. Egyediség
Az, ami megkülönböztet minket másoktól, egyedivé is tesz. Ezt nem szabadna elrejteni! Büszkén meg kell mutatni a világnak, hogy észrevegye, méltányolja és örömét lelje benne.

32. Az öledbe ülni
És az öledben könyvet olvasni, mesélni, beszélgetni. Az öledben ülni egy gyerek számára… a legjobb hely a világon.

33. Egy otthon, ahol hazavárják
Az az érzés, hogy tudod, van valahol egy hely, ahova bármikor hazatérhetsz, a legjobb, legédesebb érzés a világon.

34. Hűség a társad iránt
A társad iránti hűség nemcsak a testedre vonatkozik, hanem a szemedre, szívedre, fejedre, lelkedre is. Ha teljesen odaadod magad a partnerednek, azt a gyerek is észreveszi és méltányolja majd.

35. Szeretet
A legfontosabb dolog, amit adhatsz a gyerekednek, az a szereteted.

Idő

Hogy megértsd, mennyit ér 1 év, kérdezd meg a diákot, akinek ismételnie kell.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 hónap, kérdezd meg az anyát, aki koraszülöttet hozott a világra.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 hét, kérdezd meg a hetilap szerkesztőjét.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 óra, kérdezd meg a szerelmest, aki a találkozóra vár.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 perc, kérdezd meg az utast, aki lekéste a vonatot.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 másodperc, kérdezd meg az autóst, aki nem tudta elkerülni a balesetet.
Hogy megértsd, mennyit ér 1 tizedmásodperc, kérdezd meg a sportolót, aki csak ezüstérmet nyert az olimpián.
Minden pillanat kincs, ami a tiéd.
Becsüld meg jobban, emlékezz, hogy az idő senkire sem vár.
A tegnap történelem. A holnap rejtély.
A ma AJÁNDÉK!