A Balogh Sándor elleni titkos akcióban a miniszterré lett volt feleség is "belefutott" a lehallgatásba
Egy budai kávéházban zajló találkozóról készített titokban videófelvételeket a titkosszolgálat, hogy megtudja, ki az a rejtélyes megbízó, akivel a “Gödör” fedőnevű akció célszemélyei kapcsolatban állnak. Amikor a felvételekből azonosították az ismeretlent, kiderült: ő Balogh Sándor, a nemzeti közvagyonért felelős miniszter, Bártfai-Mager Andrea exférje. A titkosítás alól feloldott lehallgatási anyagok arról árulkodnak, hogy egy alkalommal még a miniszter asszony is belefutott egy telefonlehallgatásba, a jelenleg körözés alatt álló Balogh pedig Orbán Viktor egyik államtitkárától kért tanácsot, amikor ki akarták szorítani a szinkronúszók szövetségének elnöki székéből.
“Tisztelt Titkár Úr! Kedves János” – így kezdődik az az SMS, amelyet még 2019. január 25-én írt Balogh Sándor a Miniszterelnöki Programirodát vezető államtitkárnak, Nagy Jánosnak, aki - még mielőtt államtitkár lett – hosszú időn át Orbán Viktor személyi titkáraként dolgozott. A jelenleg költségvetési csalással és befolyás vásárlásával gyanúsított Balogh Sándor körözés alatt áll, de tavaly januárban még legfeljebb csak sejthette, hogy viharfelhők gyülekeznek a feje fölött.
Akkoriban Balogh nemcsak a vizes világbajnokság gazdasági igazgatói posztját látta el, de 2018 májusától már a Magyar Szinkronúszó Szövetség elnökeként is tevékenykedett. A szövetség élére úgy került, hogy a szinkronúszóknak fűt-fát megígért, így például azt, hogy a vezetése alatt a klubok több pénzhez jutnak. Ám a szövetségben hónapokkal később egyre többen érezték úgy, hogy nemcsak a szép ígéretekből nem lett semmi, de még rosszabbra is fordult a sorsuk. Balogh a legtöbb esetben nem egyeztetett az elnökséggel egy-egy döntés előtt, nem születtek ezekről határozatok, miközben a munkába olyan embereket is bevont, akik nem is tagjai a szövetségnek. Az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor Balogh Moszkvába ment és tárgyalásokat kezdett egy olyan orosz szinkronúszó honosításáról, aki a magyar úszóknak jelentett volna konkurenciát. Balogh is érezhette, kezd elfogyni körülötte a levegő. Az üzletember ekkor még nem tudta, hogy a telefonját a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat lehallgatja.
Balogh tudni akarta, tényleg a politika akarja-e félreállítani
A hvg.hu birtokába került, a titkosítás alól egyébként feloldott lehallgatási anyagok között bukkantunk rá arra az SMS-re, amelyet az akkor még a szinkronúszó szövetséget vezető üzletember Nagy Jánosnak írt. Az államtitkár és a lehallgatási anyagokban “Vizes” fedőnéven szereplő Balogh tegeződtek. Az üzenetben Balogh az államtitkár tudomására hozta, hogy a szinkronúszó szövetség elnöki pozíciójáról való visszahívását kezdeményezi a tagegyesületek egy csoportja, köztük az FTC és a BVSC is. Állítólag ez a politika "elvárása" – írta Nagynak Balogh. Az üzletember az államtitkár értésére adta, hogy ha valóban az a politikai igény, hogy ő “mindenből” kivonuljon, akkor magától félreáll, viszont “ha nincs ilyen felsőbb akarat”, akkor nem hagyja magát, mert az nem egyezne a mentalitásával. Nagy János a Baloghnak küldött válasz SMS-ében egyértelmű célzást tett arra, hogy jobb lenne, ha Balogh odébb állna. “Tisztelt Elnök úr, kedves Sándor! Habár ezt a mikroklímát, ahol szorgoskodsz, egyáltalán nem ismerem, és nem tudom, pontosan kitől jött a felsőbb akarat híre, de ezt azért nem nagyon szokták bevállalni, szóval azt gondolom, érdemes megfogadni a kérést. Tisztelettel. Nagy J” – így szólt a válasz.
Tizenegy hónappal az SMS-váltás után Baloghnak már jóval nagyobb gondja volt annál, minthogy ő vezeti-e a szinkronúszó szövetséget, ahonnan egyébként az üzletember nem sokkal az SMS-váltás után tényleg lemondott. 2019 novemberében ugyanis körözést adtak ki ellene költségvetési csalás gyanúja miatt, miután a NAV nyomozóit kicselezve, a mobiltelefonját hátra hagyva külföldre, az Egyesült Arab Emírségekbe menekült. A nyomozók akkor nem verték nagydobra, hogy Balogh a szemük előtt lépett le, ahogy azt sem, hogy Dubajban lehet. Tavaly decemberben már befolyás vásárlásának gyanúja miatt is indítottak ellene körözést – de azóta sem találták meg, ismeretlen helyen tartózkodik.
Balogh Sándor szökésének részleteiről előző cikkünkben részletesen írtunk, ahogy arról is, hogy a vizes vébé gazdasági igazgatója egy volt titkosszolga, K. Lajos segítségével szerezhetett információkat a róla és az érdekeltségeibe tartozó cégek ellen zajló NAV-os nyomozásokról. A már nyugdíjas K. Lajos aktív pályafutása alatt leginkább rendőrként dolgozott, de később az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) állományában állt, ahogy a felesége is. Rajta kívül K. Lajosnak más titkosszolgálati kapcsolata is lehetett – nem véletlen, hogy amikor a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) előtt ő és társai képbe kerültek, akkor mobiltelefonjaik lehallgatásait az NVSZ Polgári Titkosszolgálatok Védelmi Szolgálata Igazgatóságán belül működő Alkotmányvédelmi Hivatal Védelmi Főosztálya rendelte meg. A lehallgatási jegyzőkönyvekből az is kiderül, hogy K. Lajos mobiltelefonja a lehallgatások idején az Alkotmányvédelmi Hivatal nevén volt, pedig ekkor információnk szerint a férfi már nem dolgozott a titkosszolgálatnál.
Tényfeltáró cikksorozatunk első részét itt olvashatják:
A "Gödör" fedőakcióban futottak bele a megfigyelők
A vesztegetési ügyben Balogh Sándor vesztét éppen az okozta, hogy kapcsolatban állt K. Lajossal és annak ismerősével, egy magánnyomozóval, akit a “Gödör” fedőnevű műveletben hallgatott le az NVSZ kérésére a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat. A belső elhárítás azért akarta feltérképezni ezt a kört, mert K. Lajosnak egy NAV-os pénzügyőr ismerőse az adóhivatalból olyan bizalmas információkat hozott ki, amivel a volt titkosszolga sáfárkodott. Azzal, hogy K. Lajosék szolgálatát az akkor már a vizes vébé gazdasági igazgatójaként tevékenykedő Balogh is igénybe vette, és az érdekeltségeibe tartozó cégek elleni NAV-os nyomozásokról kért ki bizalmas információkat, magára húzta az NVSZ-t, ahol a felderítők tudni akarták, ki lehet az a titokzatos megbízó, akinek K. Lajosék dolgoznak.
Balogh tehát még radaron kívül volt, amikor a Budapesti Nyomozó Ügyészség hivatali visszaélés és más bűncselekmények miatt már javában nyomozott, miután az NVSZ 2018. június végén feljelentést tett. A fordulópont akkor jött el, amikor az ügyben eljáró vezető ügyész 2018. július 21-én rejtett figyelést rendelt el, mert a tudomásukra jutott, hogy K. Lajos társa, a magánnyomozó, aznap találkozik valahol a megbízóval. Az NVSZ figyelői ekkor követni kezdték a magánnyomozót, aki egy budai kávézóban találkozott Balogh Sándorral. A figyelők titokban videón rögzítették a találkozót, ahol Baloghon, a magánnyomozón és egy harmadik férfin kívül még az üzletember titkára, R. Bence is jelen volt. Ám ekkor az NVSZ még nem tudta, kicsoda Balogh Sándor, csak annyit jegyeztek fel, hogy a megbízó "kb. 55-60 éves, 170-180 cm magas, rövid barna hajú, szemüveges, testesebb férfi". Később aztán a felvételek alapján – a megfigyelt személyek által használt autó rendszámai és facebookos ismerőskereséssel – azonosították Balogh Sándort. Ezután nyílt források, köztük a már megjelent újságcikkek segítségével kisebb portrét is írtak róla. Ebben megemlítették, hogy Balogh volt felesége a közvagyonért felelős miniszter. "Közel állt a vizes vb-t felügyelő Seszták Miklós miniszterhez. Egyesek szerint ő volt Seszták "helytartója" – írta Baloghról az NVSZ egy 2018. augusztus 17-én készült feljegyzésben.
A titkos felderítés során készített feljegyzések arról árulkodnak, hogy K. Lajosék lehallgatott telefonbeszélgetései alapján az NVSZ-nél azt valószínűsítették, hogy a Budapestért és a fővárosi agglomerációért felelős államtitkár, Fürjes Balázs (aki kormánybiztosként a nemzetközi sportpályázatokért is felelt) adatgyűjtésbe kezdett Balogh vizes vb-n végzett gazdasági tevékenységével kapcsolatban. K. Lajosék azt gyanították, hogy Fürjes egy volt vízilabdázót bízott meg Balogh "feldolgozásával”.
A vizes vébét a Bp2017 Nonprofit Kft. nevű állami cég szervezte, ezt a társaságot vezette Balogh. Ahogy arról a G7 beszámolt, Demeter Márta LMP-s országgyűlési képviselő nemrég kiperelte az állami cég szerződéseit, és ekkor derült ki, hogy Balogh az ismerőseinek és saját érdekeltségeinek játszott át közpénzt a nonprofit kft.-ből. A cégvezetéstől egyébként eltiltott F. Zsuzsanna például “személyi asszisztensi feladatokra” másfél év alatt nyolcmillió forintot kapott, de “VIP catering” szolgáltatásra egy olyan társaság is kapott ötvenmilliót, ami több szálon kötődik Baloghoz.
A miniszterasszony is "belefutott" a lehallgatásba
Amikor a még mindig megfigyelés alatt álló Balogh 2019 novemberében kicselezte a nyomozókat és külföldre szökött, a sajtó az exfeleségét is “elővette”, nem véletlenül. Ahogy azt annak idején a G7 kiszúrta, a 2010-es években körülbelül hatvan cég volt bejegyezve Bártfai-Mager lakására, a cégek döntő többsége pedig zavaros körülmények között megszűnt vagy elköltözött az elmúlt egy-két évben. Az is közös bennük, hogy szinte valamennyi oda bejegyzett társaság Balogh Sándorhoz kötődött. Nem mellékes, hogy Bártfai-Mager már a kétezres években is komoly állami pozíciókban dolgozott, 2011 és 2016 között az MNB Monetáris tanácsának volt a tagja. A miniszter az ügy kirobbanása után azt hangoztatta, hogy több mint 20 éve különváltan él Baloghtól, akivel semmilyen közös cégük, üzleti tevékenységük vagy gazdasági érdekeltségük nincs.
Bártfai-Mager Andrea már miniszter volt, amikor már célzottan Baloghra és annak közvetlen környezetére "dolgoztak" a hatóságok. Így történhetett meg, hogy Bártfai egyszer egy olyan telefonlehallgatásba is "belefutott", amikor Balogh titkárával, R. Bencével beszélt. A lehallgatási anyagokban "Titkár" fedőnéven szereplő R. Bence amolyan lóti-futi asszisztense, ügyintézője, titkára volt Baloghnak. R. Bence (és egy S. Csaba nevű férfi) közvetített például Balogh és K. Lajosék között is. (R. Bence édesanyja egyébként annak az F. Zsuzsannának a testvére, aki “személyi asszisztensi feladatokra” kapott ötmilliót a vizes vébét szervező cégtől.)
2019. április 4-én a titkosszolgálat rögzített egy hívást. A Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató nevén lévő mobiltelefonról hívta fel egy nem beazonosított nő R. Bencét. A nő közölte Bencével, hogy a “sofőr most telefonált, hogy Andrea végzett” és hamarosan hívni fogja őt. Pár perccel később egy másik nő, aki a jelentésben Y-ként szerepel, valóban felhívta R-t. Bár a jelentés Y-ról azt írja, hogy nem beazonosítható, a dokumentumban a hívást kezdeményező félnél Bártfai-Mager Andrea és az ő mobilszáma szerepel, így egyértelmű, hogy róla van szó. Az alig félperces beszélgetésben a miniszter annyit mondott, hogy útban van lefelé a Várból, megy a Baba utcába, és arról kérdezi Balogh titkárát, hogy tudnának-e ott találkozni. R. Bence ezt nyugtázta, majd a vonalat bontották – így nem tudni, mit akarhatott a miniszter Balogh titkárától. Megkérdeztük a minisztert arról, tudomása van-e arról, hogy korábban az ügyben ő is "belefutott" egy lehallgatásba, és miért találkozott R. Bencével, de megkeresésünkre nem reagált.
A lehallgatási jelentéseket a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat, az NBSZ készítette. Ez az a szerv, amelyik a különféle szervek számára, így például a rendőrségnek, az NAV-nak, a polgári titkosszolgálatoknak vagy éppen a belső elhárításnak a megrendelésére dolgozik. Ha egy célszemélyt figyelni akarnak, esetleg le akarják hallgatni, akkor az NBSZ-t bízza meg ezzel a vizsgálódó vagy éppen nyomozó hatóság, legyen az egy nyomozóhatóság vagy éppen egy titkosszolgálat. A Bártfai-Mager Andrea és az R. Bence közötti beszélgetés lehallgatásának megrendelője ugyanakkor az NVSZ-en belül nem az Alkotmányvédelmi Hivatal Védelmi Főosztálya, hanem a Különleges Ügyek Főosztálya. Az NVSZ honlapjának a tájékoztatása szerint ez a főosztály végzi “az NVSZ hatáskörébe tartozó szervezett bűnözéssel összefüggő, több szervezeti elem védett állományát érintő, illetve egy vagy több társszerv közös együttműködését igénylő ügyek felderítését”.
Drága ingatlanokat szerzett a közvagyonért felelős miniszter, de nem tudni, hogyan
Kifejezetten nagy értékű lakásokhoz jutott hozzá tavaly Bártfai-Mager Andrea. A közvagyonért felelős miniszter ugyanakkor ködösít a vagyonnyilatkozatában, így nem lehet tudni, hogy pontosan milyen módon szerezte meg az ingatlanokat, java részüket ingyen.
Tavaly több ingatlannal is gazdagabb lett Bártfai-Mager Andrea közvagyonért felelős tárca nélküli miniszter: a legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint ingyen hozzájutott egy 192 négyzetméteres siófoki, valamint két II. kerületi, egyenként 62 négyzetméteres lakáshoz és ugyanott egy garázshoz is. Ezenkívül megszerzett egy 134 négyzetméteres XII. kerületi ingatlant is.
A közös ezekben a tulajdonszerzésekben az, hogy a miniszter vagyonnyilatkozatából egyik esetben sem derül ki, pontosan hogyan is jutott hozzá az ingatlanokhoz. A dokumentumban ugyanis, ahol a tulajdonszerzés jogcíméről kellett nyilatkoznia, Bártfai-Mager mindössze annyit írt a siófoki és a II. kerületi lakásokról, hogy azokhoz ingyenesen jutott hozzá, ám ilyen jogcím nem létezik.
Az mindenesetre biztos, hogy ingyenesen csak öröklés vagy ajándékozás útján szerezhette meg ezeket az ingatlanokat.
Ugyanígy homályban marad az is, hogy a XII. kerületi lakásához hogyan jutott hozzá tavaly. Ez utóbbi esetében ugyan jelezte, hogy “visszterhes”, de ez is elég ködös megfogalmazás. Ha visszterhesen jutott hozzá, akkor az azt jelenti, hogy vagy elcserélte egy másik ingatlannal, vagy pénzt fizetett érte, a különbség tehát egyáltalán nem mindegy. Nincs kizárva, hogy elcserélte, mivel a tavalyi vagyonnyilatkozatában még szerepelt egy II. kerületi, 2002-ben vásárolt 160 négyzetméteres ingatlan, ami most már nem az övé. Siófokon is volt egy 45 négyzetméteres lakása, de az nem lehetett cserealap, hiszen attól már tavaly megvált, a tavalyi nyilatkozatában azt az ingatlant már fel sem tüntette.
Azért is különös, hogy Bártfai-Mager ködösít a vagyonnyilatkozatában, mert éppen ő az, akinek nem is olyan régen még a tavalyi dokumentum miatt magyarázkodnia kellett. Tavaly év végén a hvg360 bukkant rá két olyan földterületre Szerencs közelében, Mezőzombornál, amihez a miniszter csere útján jutott hozzá, ám az nem szerepelt a tavalyi vagyonnyilatkozatában.
Azokban a földekben ráadásul a másik tulajdonos egy Sz. Ádám nevű férfi volt, aki Bártfai-Mager korábbi férjéhez, a jelenleg költségvetési csalás és befolyás vásárlása miatt körözés alatt álló Balogh Sándorhoz, a vizes vébé egykori gazdasági igazgatójához köthető. Akkori cikkünk hatására Bártfai-Mager elismerte, hogy hibázott és javította a vagyonnyilatkozatát.
Szerencs közelében nemcsak a miniszter azon földjei voltak, amiket a mezőzombori területekre elcserélt, hanem volt férjének, Balogh Sándornak is ott van a bázisa. Márpedig amikor 2019-ben sajtónyilvánossá vált, hogy a miniszter exférjét milyen ügyek miatt körözik, Bártfai-Mager Andrea kiadott egy közleményt, amiben azt hangsúlyozta: húsz éve elvált Baloghtól, nincs vele semmilyen közös gazdasági vagy üzleti érdekeltsége. Csakhogy ugyanezt nem mondhatja el magáról Mager két mezőzombori földjében tulajdonostársként jegyzett Sz. Ádám, aki a Balogh ellen folyó nyomozás során is képbe került. Nem világos, hogy Bártfai-Mager miért egy olyan személlyel volt a földügyletben tulajdonostárs, aki Baloghhoz ilyen szorosan köthető.
A miniszternek 2019-ben még Bekecsen és Legyesbényén is voltak szőlői, valamint Monokon egy erdő a nevén, amikor pedig javította a dokumentumot, ezek kikerültek belőle és maradt a két mezőzombori föld. Amiken aztán túl is adott, egy birtokunkba került adásvételi szerződés szerint 40 millió forintért eladta. Azt is tudni lehet, hogy a legfrissebb vagyonnyilatkozata szerint egy ingatlaneladásból még 27 millió forinttal tartozik valaki a miniszternek, de az nem derül ki, hogy melyik ingatlan eladása után jár még neki pénz.
A tavalyi bevallása szerint egyébként 13 millió forint készpénze volt (és 840 ezer forint valutában), míg az idei nyilatkozatában 12 millió forint készpénzt tüntetett fel és közel 5 millió forintnyi valutát, tehát a készpénzállománya összességében nőtt. A több tízmillió forintos, jellemzően állampapírban lévő megtakarítása nem változott jelentősen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése