2014. június 24., kedd

2014. június 23. Magyarország eladva 10 milliárd euróért PAKS2 MOHÁCS2




Döntést megalapozó hatástanulmányok nélkül hagyta jóvá a Fidesz parlamenti szavazógépezete tegnap a paksi atomerőmű bővítésének finanszírozására kötött tíz milliárd eurós, azaz háromezer milliárd forintos magyar-orosz hitelmegállapodást. A jóváhagyott szerződés amellett, hogy gigantikus nagyságú, óriási árfolyamkockázattal terhelt devizahitel felvételéről szól, több hazai törvényt és nemzetközi egyezményt is sért. Az LMP Áder János köztársasági elnökhöz fordul azt kérve, hogy ne írja alá a törvényt. Az MSZP szerint pedig minden igennel szavazó politikust súlyos felelősség terhel. Az Együtt -PM számításai szerint minden magyarnak fejenkét hétszázezer forintba kerülnek az új blokkok.

Alapvető információk hiányában erőltette át tegnap a parlamenten a Fidesz szavazógépezete a paksi atomerőmű bővítésének finanszírozására kötött, három ezer milliárd forintos magyar–orosz hitel megállapodást. Az Országgyűlés tegnap a kölcsön felvételéről szóló szerződést rögzítő törvényt 110 fideszes igen szavazatával 19 jobbikos tartózkodása mellett fogadta el. A szocialisták, az LMP és az Együtt–PM politikusai nemmel szavaztak a mindvégig kritizált jogszabályra.

A kölcsön felvételéről szóló tövényjavaslatot Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter terjesztette a parlament elé még május végén. A megállapodás szerint az orosz fél maximum 10 milliárd euró összegű állami hitelt nyújt a magyar félnek a paksi atomerőmű 5. és 6. blokkja tervezéséhez, megépítéséhez és üzembe helyezéséhez szükséges munkálatok, szolgáltatások és eszközbeszerzések finanszírozására. A felvett összeget a magyar fél 2014-2025 között használhatja fel az új blokkok építésére, majd 21 év alatt kell visszafizetnie a gigantikus hitelt, sávos kamatokkal.

A tegnapi határozattal a Fidesz még a saját maga által hozott jogszabályt sem tartotta be, mivel nem végezték el a döntést megalapozó hatásvizsgálatokat, amelyeket egy két éve meghozott a kormányhatározat ír elő. Ez az Energiaklub tájékoztatása szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ellen indított per pénteki tárgyalásán bizonyosodott be. A szervezet ugyanis a Paks II. beruházás előkészítéséről szóló számításokért, elemzésekért, információkért indított pert a tárca ellen.

Ám "ezen adatok nyilvánosságáról szóló pénteki perben a Fővárosi Törvényszék elutasította a keresetet, mivel a per során kiderült, hogy a kért információk nem is léteznek. Azaz, a kormány nem végezte el azokat a vizsgálatokat, amelyek információkkal szolgáltak volna az új reaktorok előkészítéséhez" - közölte a Társaság a Szabadságjogokért, amelyik szintén részese volt a perindításnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a parlamenti képviselők a létfontosságú információk hiányában szavaztak a hosszútávú hitelszerződésről - hangsúlyozták.

Szél Bernadett, az LMP társelnöke lapunknak elmondta: pártja Áder János köztársasági elnökhöz fordul azt kérve, hogy ne írja alá a törvényt. A képviselő azt mondta, ha az államfő mégis szignálja a jogszabályt, akkor az ombudsmant kérik fel, hogy forduljon az Alkotmánybírósághoz és kérje a jogszabály normakontrollját.

Szél Bernadett úgy fogalmazott: tegnap a Fidesz Orbán Viktor kormányfővel az élen "felajánlotta Magyarországot Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, zálogul egy tízmilliárd eurós júdáspénzért cserébe". Szerinte a Fidesz nemcsak gátlástalan, de "vélhetően elment a józan esze is", mert beláthatatlan kockázatnak teszi ki Magyarországot.

Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, hogy a kormánypártok jelenleg olyan Oroszországgal kívánnak hosszú távú szövetségre lépni, amelyik éppen Ukrajnán mutatja be, hogy mit jelentenek számára a szerződések, vagy hogy mit gondol a nemzetközi kapcsolatokról. Nyilvánvalónak nevezte, hogy a hitelfolyósítás alatt kialakuló vitás helyzetekben nem Magyarország fog diktálni a "nagy orosz medvének", hanem fordítva.

Kiemelte, hogy jelenleg Magyarország történelmének egyik legnagyobb devizahitelét akarják felvenni, vállalva ráadásul a teljes árfolyamkockázatot. A projektet az átláthatóság teljes hiánya jellemzi - állítja az LMP-s képviselő. Aki megjegyezte: a beruházással a kormány állítása ellenére nem fog csökkenni az ország energiafüggőségge Moszkvától, ráadásul az ígéretekkel ellentétben a beruházás áramár-növekedéssel fog járni. Szél Bernadett blöffnek minősítette azt a kijelentést, hogy a beruházás negyvenezer munkahelyet teremt.

A parlament előtt fekvő törvényjavaslathoz egyetlen módosító javaslat érkezett, az LMP-s Széll Bernadett részéről. A képviselőnő csak abban az esetben tartotta volna elfogadhatónak a pénzügyi megállapodás kihirdetését, ha a kormány a hiányzó hatásvizsgálatokat bemutatná az Országgyűlésnek. A politikus ezzel összefüggésben terjesztett be módosító indítványt, melyben a pénzügyi kötelezettségvállalás alkotmányosságát, nemzetbiztonsági kockázatait, valamint a beruházás megtérülését vizsgáltatta volna a különböző parlamenti bizottságokban.

Szél Bernadett kijelentette: Magyarország tegnap óta Putyin "adósrabszolgája". Miközben az elfogadott határozat ellentétes a Fidesz által korábban megalkotott nemzeti vagyonról szóló törvénnyel is, amely tiltja, hogy az ország vagyonát érintő kérdésekben idegen bíróság döntsön. A magyar-orosz hitelszerződésben ugyanis az szerepel, hogy a felek választott bíróság előtt rendezik a vitás ügyeiket, s ezzel a szerződés megsérti a vagyontörvényt.

A politikus úgy látja: mindezek mellett az orosz-magyar paktum nem felel meg az úgynevezett Euratom egyezménynek sem, amely garanciákat követel a nukleáris megállapodásokban fogalaltak megvalósulására. A paksi hitelszerződésben pedig nincsenek ilyen biztosítékok.

MSZP: a kormány visszahívta az oroszokat

Az MSZP véleménye szerint Orbán Viktor visszahívta az oroszokat - reagált a költségvetési bizottság szocialista elnöke arra, hogy a kormánytöbbség megszavazta a paksi atomerőmű bővítéséhez szükséges hitelmegállapodást.

Burány Sándor azt mondta, ez a döntés beláthatatlan következményekkel jár majd, ugyanis a szerződés minden egyes magyar állampolgárnak háromszázezer forintnyi devizában felvett terhet jelent, aminek összege a kamatok miatt akár a duplájára is nőhet. A politikus "kifejezetten botrányosnak" nevezte, hogy egy bírósági ítéletből derült ki: a beruházáshoz kapcsolódóan a kormány "semmiféle elemzést és hatástanulmányt nem végzett és végeztetett".

Hozzátette, habár az MSZP kérte a szavazás elhalasztását, de ehhez a kormánytöbbség nem járult hozzá. Véleménye szerint így a képviselők nem ismerhették meg a Költségvetési Tanács álláspontját, amelyet bizottsági elnökként kért ki. "Orbán Viktor és a Fidesz egy vak ló bátorságával vezeti falnak az országot" - jelentette ki, hozzátéve: az összes igen gombot nyomó képviselőt súlyos felelősség terhel a döntésért. Kérdésre válaszolva megerősítette, hogy a szocialista politikusok nemmel voksoltak.

Együtt -PM: fejenkét hétszázezer forint

Minden egyes magyar embernek hétszázezer forintjába fog kerülni a paksi bővítés az Együtt-PM számításai szerint - hívta fel a figyelmet Jávor Benedek a párt megválasztott EP-képviselője és Szabó Tímea független országgyűlési képviselő. Utóbbi hangsúlyozta, hogy a szövetség a lehető leghatározottabban tiltakozik a hitelszerződés aláírása és az erőmű bővítése ellen. Meggyőződésük szerint nem lehet aláírni egy olyan megállapodást, amelyikről nem folytattak társadalmi egyeztetést, ami "iszonyúan sokba kerül" és amire semmi szüksége nincs az országnak.

A bővítés az ország éves GDP-jének (bruttó hazai termék) tíz százalékába, minden egyes magyar embernek hétszázezer forintjába kerül - hívta fel a figyelmet Szabó Tímea. Hozzátette, hogy 2007-ben Orbán Viktor még arról beszélt, hogy Magyarország nem akar a Gazprom legvidámabb barakkja lenni.Úgy fogalmazott: remélik, hogy most a miniszterelnök kimondja, hogy "Magyarország nem lehet a Roszatom legvidámabb barakkja".

Az Együtt-PM úgy számol, hogy a körülbelül háromezer milliárdos hitel után az ország összesen nagyjából hétezer milliárdot fog visszafizetni, ami "elviselhetetlen" terheket ró majd a költségvetésre - mondta. Azok a fideszes képviselők, akik igennel szavaznak a hitelszerződésre, azok a "saját oligarchaköreik" védelmében a magyar családok érdekeivel ellentétesen cselekszenek - jelentette ki.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése